Akciové fondy ztrácejí, zájem je o kvalitní dluhopisy
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v únoru?
Válka v Evropě je obrovskou tragédií a nikdo neví, jaký bude výsledek. Ale co je jisté: skončila doba blahobytu a levných energií. Propad cen akciových fondů a pozitivní vývoj cen kvalitních dluhopisových fondů je logickým vyústěním celé situace.
Pokles na akciových trzích, který započal v lednu, tak pokračoval i v únoru. Rostoucí averze k riziku, válka na Ukrajině, příchod sankcí, omezení levných zdrojů energií a pokračující geopolitické riziko akcelerovalo přesun investorů do bezpečnějších aktiv, a tedy do státních dluhopisů na úkor akciových trhů.
Není proto divu, že akciové podílové fondy negativně reagovaly na vojenskou kampaň na Ukrajině. Mnoho investorů se z akciových fondů začalo stahovat a tím posunuly ceny akcií níže. Americké akciové trhy od počátku roku klesly o osm procent, evropské trhy korigovaly ještě více.
Nejhůře dopadly akciové trhy v Rusku a ceny akcií firem na Rusko navázaných. U nich se ztráty počítají na desítky procent a 90% pády cen nejsou výjimkou. Kvalitně diverzifikovaní klienti se však těchto extrémních propadů bát nemusí, protože Rusko je asi jen 0,3 % celosvětového trhu akcií a tedy naprosto marginální trh.
Podobně jako ceny akcií padají i lokální měny, českou korunu nevyjímaje. Ta ztratila za posledních 14 dní asi šest procent své hodnoty vůči euru.
Ve výsledku se průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice pohybovala v únoru okolo minus 1,8 %. V letošním roce ztratili investoři v průměru už 6,2 %. Před větší ztrátou zachránila investory padající česká koruna. Investice v dolaru a euru totiž vůči padající koruně zvýšily svoji hodnotu. Jinak by se ztráty pohybovaly kolem 8 až 10 %. Za posledních 12 měsíců je ale majetek v korunových akciových fondech stále o 9,1 % vyšší.
Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v únoru pokles o 6,1 %, což bylo dáno větší vahou rizikovějších ruských a středoevropských trhů. Tento efekt bohužel nedokázaly vyvážit fondy investující do energetického sektoru, který díky růstu ceny ropy vyskočil nahoru.
Rostoucí averze k riziku přesunula část prostředků investorů zpět do kvalitních dluhopisů, což pomohlo dluhopisovým fondům. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů se v únoru zvýšila o 0,4 %. Z posledních 12 měsíců je to i tak stále ztráta, konkrétně minus 3 %. Ta je způsobená růstem výnosu, což snížilo ceny dluhopisů.
Růst rizikových prémií související s korekcí akcií srazil ceny rizikových dluhopisů. A proto fondy rizikových dluhopisů klesaly v únoru o 2,6 %. Meziročně jsou také níže o 2,6 %. Situace se může ještě zhoršit, protože mnoho rizikovějších dluhopisových fondů má investováno v dluhopisech ruských firem a mohou tedy realizovat ještě určité ztráty.
Smíšené fondy v únoru následovaly korekci cen akcií a jejich průměrná výkonnost dosáhla minus 1,2 %. Meziročně jsou výše o 1,7 %. Jedinou šancí na kladnou hodnotu by byla sázka na ropný sektor a na zlato, které patřily mezi pár zářících investic v průběhu února.
Zdroj: peníze.cz