Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu?

Vydáno: 15. 4. 2022
Kategorie: Partners Index
Zdroj: PartnersNews

Protahující se konflikt na Ukrajině otupil citlivost části investorů a ceny akcií se po prudké únorové korekci částečně zotavily. Výprodej naopak pokračoval na dluhopisových trzích, kde úřadovala inflace překonávající dlouhodobé rekordy.

Uklidnění bylo patrné i na měnových trzích. Česká koruna se po únorovém propadu vrátila zpátky na hodnotu hluboko pod 25 korun za euro.

 

Solidních 3,6 procenta si v březnu připsaly americké akcie, které jsou přece jen konfliktu v Evropě více vzdálené. Na druhou stranu evropské akcie zůstaly meziměsíčně na svých hodnotách a od počátku roku ztratily asi devět procent. Podobně jsou na tom hodnoty středoevropských akciových indexů.

Akciové podílové fondy proto v březnu smazaly jen malou část únorových ztrát. Vítězem celé ukrajinské krize jsou akcie ropných společností, které těží z růstu cen ropy a plynu. Nadmíru dobře si vedl i český ČEZ, jehož cena vzrostla v březnu o osm procent.

Průměrná výkonnost podílových fondů denominovaných v české koruně, které investující do akcií vyspělých zemí, se v březnu pohybovala kolem 1,2 %. Jen od začátku roku však investoři ztratili v průměru pět procent. Za posledních 12 měsíců je nicméně jejich hodnota stále o šest procent vyšší.

Za letošním poklesem globálně diverzifikovaných fondů stojí tři hlavní faktory: konflikt na Ukrajině, růst sazeb v USA a také posilování koruny.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v únoru pokles o 0,2 %, což bylo dáno větší vahou rizikovějších ruských a středoevropských trhů. Tento efekt bohužel nedokázaly vyvážit fondy navázané na energetický sektor, který v současné situaci získal na hodnotě.

Inflace zasáhla nejen Českou republiku s meziročním růstem nad 11 procent, ale i USA nebo Evropskou měnovou unii, kde inflace vyskočila na 7,5 %, což je nejvíce za celou dobu existence EMU. Česká národní banka na inflaci opět zareagovala a zvýšila svoji základní sazbu už na pět procent. A pravděpodobně půjde s úroky ještě výš, což tlačí ceny dluhopisů dolů.

Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů v březnu klesla o 0,2 %. Za posledních 12 měsíců je to bohužel ztráta 3,7 %. Nicméně: krátkodobé sazby na pěti procentech a výnos státních dluhopisů kolem čtyř procent dávají konzervativním investorům naději na několik let solidního zhodnocení.

Fondy investující do rizikových a spekulativních dluhopisů klesly v březnu o 0,2 % kvůli růstu rizikových prémií. Meziročně jsou tyto fondy níže o 3,3 %.

Hodnotu smíšených fondů v březnu sice pozitivně ovlivnily ceny amerických akcií, ale evropské akcie a dluhopisy zisky vynulovaly. Jejich průměrná hodnota se oproti únoru nezměnila, meziročně jsou výš pouze o 0,5 %.

Zdroj: penize.cz