Partners index fondů: Jestřábí centrální banky potopily ceny fondů
Partners index akciových fondů poklesl během září o – 7,1 %, od začátku roku pak už o - 17,5 %. Dluhopisové fondy v září rovněž klesaly a Partners index dluhopisových fondů tak činil - 0,8 %, od počátku roku pak – 5,3 %. Smíšeným fondům se rovněž nedařilo a za září se snížily o – 3,7 %, od začátku roku už o - 11,2 %.
Prudkou otočku ve svých názorech předvedly během září všechny hlavní centrální banky a na ceny finančních aktiv to mělo vesměs negativní vliv. Americká centrální banka FED přitvrdila svůj boj s inflací a s úroky se dostala již na 3,25 procenta. Překvapivě silně jestřábí tón zazněl i z Evropské centrální banky, která zvýšila depozitní sazbu na 0,75 procenta a banka potvrdila další zpřísňování měnové politiky.
„Inflace celosvětově dosahuje mnohaletých maxim – v USA jsme přes 8 procent, v Evropě na 10 procentech a třeba v ČR dosahuje meziroční růst cenové hladiny 17 procent. Centrální banky se začínají bát negativních efektů dlouhodobě nadměrně rostoucí cenové hladiny, proto tak silné zpřísňování měnových politik navzdory riziku, že to v následujících měsících přinese recesi,“ vysvětluje ekonom Partners Martin Mašát.
Partners index akciových trhů klesl o -7,1 %
Vedle vyšších úroků útočily na ceny aktiv i vysoké ceny energií či zpráva o mobilizaci v Rusku. Hodnoty akciových indexů proto prohloubily svoji letošní korekci. „Většina akciových indexů se letos po 9 měsících pohybuje v medvědím trhu, a tedy jejich hodnota klesla o více jak 20 procent,“ dodává Martin Mašát.
Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v září okolo -7,1procenta. V letošním roce ztratili investoři v průměru -17,5 procenta. Za posledních 12 měsíců je hodnota podílů v akciových fondech o -12,9 procent níže. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů za září.
Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci pokles o 8,7 procenta a za rok jsou o -22,2 procent níže. Důvodem je nedůvěra v ceny akcií v nerozvinutých zemích, kde vyniká pokles akcií ve střední Evropě, a korekce technologických sektorů.
Partners index dluhopisových fondů poklesl o -0,8 %
Česká inflace se drží nad 17 procenty, kdy hlavní část zdražení jde na vrub energií a potravin. I když Česká národní banka ponechala v září základní sazbu nezměněnou na 7 procentech, pokračovala na trhu státních dluhopisů korekce a ceny dluhopisů klesaly. „Důvodem pro výprodej byl růst výnosů i v zahraničí a také riziko, že sazby v Česku mohou ještě vzrůst. Guvernér ČNB zmínil především riziko růstu mezd, které by mohlo vézt k mzdově-inflační spirále,“ vysvětluje Mašát.
Pokles cen dluhopisů se propsal i do zářiové výkonnosti dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc klesla o -0,8 procenta. Bohužel, za posledních 12 měsíců je to stále nominální ztráta -5,3 procenta způsobená propadem cen dluhopisů s tím, jak se zvyšovala inflace a základní sazba ČNB.
Nárůst rizikových prémií související se zvýšenou volatilitou cen akcií srazil ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly v září svoji hodnotu o další -3,3 procenta. Meziročně jsou níže o -12,2 procenta.
Smíšené fondy klesly o -3,7 %
Smíšené fondy podobně jako ostatní akciové a dluhopisové fondy v září ztrácely na hodnotě. Jejich průměrná hodnota se snížila o -3,7 procent a meziročně ztrácí -9,6 procent.